BHP podczas stosowania środków ochrony roślin i środków chemicznych w gospodarstwach rolnych.
Jednym z wielu źródeł zagrożenia wypadkowego na wsi, są niebezpieczne czynniki chemiczne używane w gospodarstwach rolnych.
Najbardziej niebezpiecznymi środkami chemicznymi w gospodarstwie rolnym, są środki ochrony roślin zaklasyfikowane do najwyższej grupy zagrożenia oraz paliwa. Zagrożenie występuje na każdym etapie kontaktu ze środkami chemicznymi, od magazynowania poprzez używanie i utylizację resztek, włącznie z postępowaniem z pustymi opakowaniami.
Praca ze środkami ochrony roślin należy do czynności niebezpiecznych, dlatego podczas jej wykonywania wymagana jest duża ostrożność i staranność, których brak może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Środki ochrony roślin należy przechowywać w wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się w miejscu niedostępnym dla osób nieupoważnionych, najlepiej poza budynkiem mieszkalnym i inwentarskim. Pomieszczenie powinno być zamykane na klucz i oznakowane. Należy pamiętać, aby wszystkie środki chemiczne były przechowywane w oryginalnych, fabrycznych, szczelnie zamkniętych i opatrzonych czytelną etykietą opakowaniach, a uszkodzone opakowania trzeba zastąpić nowymi, również oznakowanymi etykietą.
Rolniku czytaj etykiety, stosuj wymagane środki bezpieczeństwa, nigdy nie przelewaj i nie przesypuj środków ochrony roślin do opakowań po artykułach spożywczych – jest to niedopuszczalne, ponieważ w ten sposób sprowadzasz niebezpieczeństwo na siebie i domowników, a szczególnie dzieci.
Przed przystąpieniem do pracy ze środkami ochrony roślin, zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcje stosowania i postępować zgodnie z zaleceniami w niej zawartymi.
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas stosowania środków ochrony roślin
- Kupuj z legalnych źródeł: w sklepie, hurtowni, od dystrybutora, który jest zarejestrowany przez PIORiN, sprzedaje tylko ś.o.r. zarejestrowane w Polsce oraz wystawi dowód zakupu (paragon lub fakturę).
- Czytaj etykiety: etykieta to dokument zobowiązujący do konkretnego sposobu stosowania środka. Powinna być w języku polskim. Przeczytaj dokładnie wszystkie informacje, ponieważ nie są one jednakowe dla wszystkich produktów.
- Postępuj zgodnie z instrukcją: zanim zaczniesz przygotowywać ciecz roboczą, oblicz proporcje środka ochrony roślin i wody. Do zbiornika częściowo napełnionego wodą, przy włączonym mieszadle, wlej środek i uzupełnij wodą. Jeśli nie masz mieszadła hydraulicznego, ciecz wymieszaj mechanicznie.
- Dbaj o sprawny sprzęt do oprysku: wykonuj pracę wyłącznie sprawnym sprzętem technicznie i skalibrowanym, a po wykonanym zabiegu agregat dokładnie wymyj, z dala od budynków mieszkalnych, inwentarskich oraz ujęć wodnych.
- Właściwie przechowuj: środki ochrony roślin powinny być przechowywane w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach, w zamkniętej szafie, z daleka od produktów spożywczych, a także w wentylowanym miejscu, niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Nigdy nie przelewaj ich do opakowań po żywności.
- Płucz puste opakowania: płucząc opakowania oszczędzasz pieniądze, dbasz o zdrowie i środowisko. - Jeśli zużywasz całość preparatu z opakowania, wlej go do zbiornika a opakowanie koniecznie trzykrotnie przepłucz wodą, każdorazowo napełniając je do ¼ objętości. Popłuczyny wlej do zbiornika opryskiwacza.
- Opakowania oznaczone minimum jednym z poniższych piktogramów należy oddać do sklepu.
- Do czasu zwrotu, opakowania przechowuj razem ze środkami ochrony roślin.
- Noś środki ochrony osobistej: stosuj ochrony podczas pracy ze środkami ochrony roślin, załóż rękawice, kombinezon ochronny, buty i nakrycie głowy.
- Zmieniaj kombinezon po każdym dniu pracy, a rękawice po każdym użyciu. Wybieraj maski, które spełniają następujące kryteria:
- dobrze przylegają do twarzy,
- są oznakowane symbolem CE z czterema cyframi,
- chronią przed pyłami i obłokami powstającymi podczas zabiegu oraz przed oparami organicznymi.
- Dbaj o higienę po zakończonej pracy: umyj ręce, twarz i całe ciało ciepłą wodą z mydłem, a także przepłucz jamę ustną oraz zmień ubranie i bieliznę.
- Poinformuj osoby postronne o przeprowadzonym zabiegu.
- Przestrzegaj okresu prewencji i karencji.
- Podczas pracy ze środkami ochrony roślin zawsze miej w pobliżu czystą wodę.
W przypadku zetknięcia się środka ze skórą, zdejmij poplamioną odzież i natychmiast dokładnie przemyj skórę wodą i mydłem. Jeśli zdarzy się zabrudzenie skóry czy oczu lub połknięcie środka, konieczna jest natychmiastowa pierwsza pomoc. Szybkość działania jest bardzo istotna – natychmiast udaj się do lekarza i pokaż etykietę stosowanego produktu, gdyż zawiera ona informacje potrzebne do prawidłowego leczenia.
| Opracowanie: GŁÓWNY SPECJALISTA EWELINA CIERPIKOWSKA |
Źródło: www.krus.gov.pl, www.pip.gov.pl