Sposoby zapobiegania zapyleniu w gospodarstwach rolnych.
Skutki narażenia zawodowego na pył rolniczy mogą powodować nabycie uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników. Choroba wywołana przez pył rolniczy, jeżeli jej pojawienie się, miało związek z pracą w gospodarstwie rolnym, może być uznana za chorobę zawodową. W większości,w wykonywanych przez rolnika pracach, towarzyszy pył lub kurz, który występuje podczas prac sezonowych, w czasie żniw, w trakcie przygotowywania paszy dla zwierząt, podczas ich karmienia, czyszczenia, a także wielu innych.
Pył występujący w gospodarstwach rolnych może być przyczyną poważnej choroby płuc, a czasem bywa śmiertelnie niebezpieczny. Przenika do dróg oddechowych, do pęcherzyków płucnych. Objawy wywołane przez zapylenie mogą występować po upływie kilku godzin, są to najczęściej: uczucie duszności lub ucisku w klatce piersiowej, kaszel, gorączka i dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni, nudności, uczucie ogólnego osłabienia.
Dlatego, bardzo istotne jest uświadomienie sobie związku przyczynowego pomiędzy wykonywaniem określonych prac, związanych z narażeniem na pył, a chorobą.
Składnikami pyłów powodujących choroby u rolników są:
- Bakterie, które w tym przypadku na ogół nie wywołują chorób o charakterze zakaźnym, jak np.: gruźlica, są ważną przyczyną chorób alergicznych i immunotoksycznych.
- Rozkruszki - roztocza, wydalające kał o działaniu alergizującym i uczulającym.
- Grzyby pleśniowe, których zarodniki działają podobnie, jak bakterie.
- Pyłki kwiatowe, wywołujące alergiczny nieżyt nosa, który nieleczony, w późniejszych stadiach, może doprowadzić do astmy.
- Różne cząstki roślinne, tj. włoski, ziarna skrobi fragmenty łusek nasiennych itp., które mogą działać uczulająco.
- Pyły środków chemicznych stosowanych w rolnictwie oraz nieorganiczne pyły mineralne pochodzenia glebowego.
Rolniku, jeżeli pracujesz w zapyleniu, postaraj się zmniejszyć Twoje narażenie na działanie pyłu!
Stosuj przy pracach, którym towarzyszy pył, półmaskę z filtrami przeciwpyłowymi lub maseczkę jednorazowego użytku. Kupuj te ochrony w sklepach BHP z certyfikowaną odzieżą.- Popraw wentylację w pomieszczeniach produkcyjnych przez stosowanie wydajnych wyciągów lub wentylatorów.
- Ciągniki i maszyny samobieżne powinny posiadać pyłoszczelne i klimatyzowane kabiny.
- Przestrzegaj bezwzględnie zasad przechowywania surowców, np.: zboża, siana, i innych produktów w warunkach niskiej temperatury i wilgotności, przy dostępie do powietrza.
- Wybierz metodę pracy, która nie generuje dużego zapylenia tzn. praca „na mokro”.
- Korzystaj z mgły wodnej, np.: podczas prac budowlanych w gospodarstwie rolnym.
- Unikaj niepotrzebnego wzniecania pyłu. Zamiast miotły, korzystaj z odkurzaczy lub zamiatarek. Zawsze sprawdzaj stan filtrów tych urządzeń.
- Regularnie sprzątaj swoje miejsce pracy, wietrz pomieszczenia w których pracujesz.
- Stosuj profesjonalną, dostosowaną do rodzaju prac w gospodarstwie rolnym, odzież ochronną, ubiór roboczy.
- Wykonuj regularne badania lekarskie.
Poprzez prawidłowe kształtowanie nawyków prewencyjnych podczas pracy w gospodarstwach rolnych oraz stosując powyższe zalecenia, nie tylko unikniemy strat ekonomicznych, ale ochronimy swoje zdrowie.
| Opracowanie: |
| Główny Specjalista |
| Ewelina Cierpikowska |
Źródła:
Broszura KRUS - Pył występujący w rolnictwie jest niebezpieczny