Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Przebudowa ujęcia wody „Betlejem” w Krzeszowie z uwzględnieniem naprawy płyty dennej

Gmina Kamienna Góra realizuje projekt pn. „Przebudowa ujęcia wody „Betlejem” w Krzeszowie z uwzględnieniem naprawy płyty dennej”, współfinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (edycja druga)

Celem projektu jest kontynuowanie renowacji zabytku ujętego w rejestrze zabytków prowadzonym przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod nr 203/A/03 z dnia 03.09.2003 r., który wraz z pozostałymi obiektami sakralnymi Pocysterskiego Kompleksu Klasztornego w Krzeszowie stanowi Pomnik Historii uznany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 kwietnia 2004 r.  Letni Pawilon w krzeszowskim Betlejem został ufundowany w połowie 1732 r., przez ówczesnego opata klasztoru cysterskiego - Innocentego Fritscha, na źródle wody bogatej w związki siarczanu i posiadającej szereg zdrowotnych właściwości, których świadomi byli ówcześni zakonnicy. Przedmiotowy projekt stanowi kolejny i zarazem jeden z ostatnich etapów prac konserwatorskich i restauratorskich, zapoczątkowanych kilkanaście lat temu, w celu ratowania obiektu. Do tej pory odnowiono niemal w pełni bryłę Letniego Pawilonu oraz dźwigające go podpory, oparte na płycie dennej stawu zakrywającej również wspomniane artezyjskie źródło wody. Pozostają więc one w dobrym stanie technicznym, czego jednak nie można powiedzieć bezpośrednio o urządzeniach ujęcia wody oraz samej płycie dennej stawu stanowiącej punkt oparcia dla podpór dźwigających bryłę pawilonu i przykrywającej samo źródło wody. 

Projekt przewiduje realizację zadania inwestycyjnego, obejmującego roboty budowlane w zakresie: oczyszczenie powierzchni istniejącej płyty dennej, a następnie nałożenia na powierzchnię tej płyty warstw specjalistycznych preparatów niwelujących mikroubytki i uszczelniających, nadlanie warstwy wyrównawczej na istniejącą płytę denną z zastosowaniem wzmacniającego zbrojenia rozproszonego, naprawę istniejącej komory ujęcia wody z wykonaniem nowej płyty stropowej oraz elementów stalowych, demontaż istniejących elementów instalacyjnych i montaż nowych (odpowietrzników, zasuwy na rurociągu przelewowym, zastawki szandorowej na odpływie wód przelewowych z niecki stawu, przelewów ze zwrotną klapą burzową, włazów do komory ujęcia), uporządkowanie istniejącej skarpy w obrębie niecki stawu, jej profilowanie, umocnienie dna i skarp oraz rowu odprowadzającego wody przelewowe z ujęcia.

Grupą docelową projektu są mieszkańcy gminy zaopatrywani w wodę pitną ujmowaną z wyżej wymienionego ujęcie i źródła, a także turyści i osoby odwiedzające obiekt w celu poznania jego walorów architektonicznych, estetycznych i kulturowych. 

Planowany okres realizacji projektu: od 15.03.2024 do 15.10.2024 r.

Wartość projektu: 860.898,06 złotych brutto,

Dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych): 843.680,00 złotych 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.