Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich

 

logo_krus nie-ryzykujesz 

 

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2023 roku organizuje szereg kampanii prewencyjnych - jedną z nich jest kampania „Nie ryzykujesz gdy znasz i szanujesz”, która ma na celu wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych związanych z hodowlą zwierząt i sposobów ich likwidowania. W konsekwencji ma to wpłynąć na minimalizowanie zagrożeń wypadkowych.

 

Na terenie działania Placówki Terenowej w Kamiennej Górze, w latach 2020-2022, zgłoszono 2 wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym, związanych z obsługą zwierząt gospodarczych. Dotyczyły one w głównej mierze czynności podczas obsługi bydła. 

 

 

 

ZASADY HIGIENY, KTÓRYCH NALEŻY PRZESTRZEGAĆ PRZY PRACY ZE ZWIERZĘTAMI GOSPODARSKIMI:

 


- Wydziel w oborze pomieszczenie, w którym można umyć ręce, przebrać się i przechowywać odzież roboczą, wyłącznie do obsługi zwierząt, dlatego że zwierzęta mogą reagować agresją na intensywne zapachy (np. kosmetyków, środków chemicznych, paliw itp.) 
- Myj starannie ręce przed pracą i po pracy, dopiero po ich umyciu można spożywać pokarmy i palić papierosy. 
- Dbaj o czystość pomieszczeń inwentarskich. Co najmniej dwa razy w roku gruntownie je oczyszczaj i dezynfekuj (np. mlekiem wapiennym - podczas tej czynności używaj okularów ochronnych). 
- Pamiętaj o utrzymaniu w czystości sprzętu do udoju. Mleko jest dobrą pożywką dla bakterii wywołujących różne schorzenia ludzi i zwierząt.
- Wydziel z dala od zabudowań i ujęć wody wybiegi dla zwierząt i miejsca składowania obornika.
- Jeżeli zauważysz objawy chorobowe u zwierząt skontaktuj się ze służbami weterynaryjnymi i ściśle stosuj się do ich poleceń. 
- Nie używaj do celów spożywczych tych samych naczyń, które służą do pojenia i karmienia zwierząt! 
- Jeżeli chcesz uniknąć zarażenia się chorobą odzwierzęcą w czasie obsługi zwierząt i bezpośrednio po tych czynnościach: 

 

Nie dotykaj ust i oczu nie umytymi rękami! 

Nie jedz, nie pij i nie pal przed umyciem rąk! 

 


Bydło domowe - Krowy są z natury spokojne, jednak to one powodują najwięcej wypadków. Zwłaszcza wtedy, gdy są utrzymywane w tradycyjnych oborach typu głębokiego. Poszkodowani podając przyczyny wypadków mówią o nagłej lub niespodziewanej reakcji zwierząt, przejawiającej się kopnięciem, przygnieceniem, uderzeniem rogiem lub ogonem, który oblepiony obornikiem waży kilka kilogramów. Są to jednak typowe reakcje na konkretne bodźce:

· stres · zaskoczenie zwierzęcia · owady w oborze bolesność gruczołu mlekowego spowodowana stanem zapalnym bądź pokąsaniem przez owady. 

 

tablica1  tablica2 

 

 

Konie - Podstawową regułą przy postępowaniu z nimi od pierwszych miesięcy życia, jest konsekwentne przyzwyczajanie do zmiennych warunków otoczenia. Muszą być przyjazne wobec ludzi, nie bać się hałasu, w tym również powodowanego przez przejeżdżające pojazdy i maszyny rolnicze. Każde zbliżenie się do konia powinno być poprzedzone głosem i pogłaskaniem, w przeciwnym razie zaskoczone zwierzę kopie do tyłu. Powoduje to poważne urazy podchodzących ludzi. Konie szczególnie nie lubią zapachu alkoholu – bezwzględnie, nie należy zbliżać się do nich będąc po jego spożyciu.

 

tablica3  tablica4 

 

Psy - Zostały najwcześniej udomowione przez człowieka. Zapewnienie im dobrej karmy, dostępu do wody i możliwości ruchu, eliminuje zagrożenia dla ludzi. Niewłaściwe ich traktowanie prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Przywiązane na krótkim łańcuchu, zamykane w ciemnych pomieszczeniach, bez właściwej opieki i szkolenia stają się agresywne. Drażnione, by skuteczniej odstraszały intruzów wchodzących na teren gospodarstwa, po uwolnieniu się z uwięzi, zaatakują wszystkich napotkanych ludzi, nie wyłączając domowników. 

 


W PRACY ZE ZWIERZĘTAMI PAMIĘTAJMY ABY:

 


- Poszerzać wiedzę na temat zasad BHP przy obsłudze danego gatunku.
- Zachowywać zasadę ograniczonego zaufania, nawet w przypadku dobrze znanych zwierząt.
-  Przed obsługą nowego zwierzęcia uzyskać jak najszersze informacje o jego charakterze, szczególnie jeżeli jest to duże zwierzę lub w rui.
- Zaopatrzyć się w odpowiedni strój roboczy oraz narzędzia do pielęgnacji i obsługi.
- Zawsze sygnalizować zwierzęciu swoją obecność głosem.
- Nie używać ostrych, drażniących zapachów, perfum, nie palić tytoniu w obecności zwierząt.
- Bezwzględnie nie pracować po spożyciu alkoholu.
- Podczas zabiegów weterynaryjnych i pielęgnacyjnych używać poskromu, w razie potrzeby korzystać z pomocy drugiej dorosłej osoby.

 

Poprawa bezpieczeństwa pracy w wielu gospodarstwach jest możliwa bez dużych nakładów finansowych. Wystarczy zmienić niektóre metody pracy przy wykonywaniu codziennych czynności, zadbać o ład i porządek, zorganizować pracę w taki sposób, by znalazł się czas na odpoczynek. Własna wyobraźnia i świadomość występujących zagrożeń przy obsłudze zwierząt jest najlepszym sposobem uniknięcia zdarzeń wypadkowych. Wypadki w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych grupach społecznych. Działalność na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwach rolnych jest wpisana na stałe w zadania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które realizowane są w szczególności poprzez prowadzenie dobrowolnych i nieodpłatnych szkoleń, pokazów, prezentacji dla ubezpieczonych rolników i dzieci na temat zasad BHP i upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach wypadkami przy pracy w rolnictwie.

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.krus.gov.pl. zwierzęta | Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (krus.gov.pl) zal._3_Lista_Kontrolna_Zwierzeta_1_2023.pdf (krus.gov.pl)

 

    

Opracowanie:

GŁÓWNY SPECJALISTA

EWELINA CIERPIKOWSKA

 

Źródła:

Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich - ulotka KRUS 

Bezpieczna obsługa zwierząt - ulotka KRUS

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.