Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Sposoby zapobiegania upadkom przedmiotów i osób w gospodarstwach rolnych.

Każdego roku na świecie szacunkowo dochodzi do 37,3 mln upadków.  Wypadki w rolnictwie nie są dziełem przypadku, ani też nie są nieuniknione. Najczęściej spowodowane są one skumulowaniem nieprawidłowości w środowisku pracy.
Z analiz Kasy wynika, że ich liczba nadal spada co jest dobrym znakiem dla rozwijającego się rolnictwa. Wielu wypadkom można zapobiec, jeżeli zostaną podjęte odpowiednie czynności naprawcze w gospodarstwach i działania prewencyjne, które nie zawsze wiążą się z nakładem środków finansowych.

Kampania KRUS ,,Rola rolnika by upadku unikał”  ma wpłynąć na zmianę świadomości i postaw rolników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym, a także przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie. Służą temu m.in.: szkolenia bhp dla rolników, pogadanki prewencyjne w szkołach, konkursy, a także stoiska informacyjne Kasy podczas konferencji i imprez dla rolników, odbywających się w całej Polsce.

O wszystkich planowanych wydarzeniach w ramach prowadzonej kampanii ,,Rola rolnika by upadku unikał” Kasa będzie informować na swojej stronie internetowej, jak również poprzez dostępny na odnowionej stronie internetowej www.gov.pl/krus  Kalendarz Wydarzeń Prewencyjnych.

Kasa ponadto serdecznie zaprasza do obejrzenia filmu, prezentującego wzorcowe rozwiązania stosowane przez rolników w celu ograniczenia ryzyka wypadków z grupy „upadek osób”, a także zachęca ich do przeprowadzenia w swoim gospodarstwie rolnym oceny ryzyka wypadków z grupy „upadek osób” w oparciu o listę kontrolną.


Listy kontrolne - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Jak zapobiegać upadkom w rolnictwi

Obuwie ochronne

Ład i porządek.

 

WAŻNE!

Przyczyny upadków niezwiązane ze stanem zdrowia:

 • nieodpowiednie obuwie

 • nieodpowiednie wyposażenie gospodarstwa rolnego i domowego: śliskie podłogi, brak mat antypoślizgowych, nieprzymocowane do podłoża chodniki i dywany, wysokie stopnie, brak uchwytów i poręczy, niedostosowana wysokość mebli i innych urządzeń 

 • słabe oświetlenie

 • brak odpowiedniej rehabilitacyjnej aktywności fizycznej

Jakie są konsekwencje upadków

 • Złamania: ok. 5 proc. upadków kończy się złamaniem; najczęściej złamaniom ulega: szyjka kości udowej, kość promieniowa, żebra, kości nadgarstka, staw skokowy lub kolanowy

 • inne obrażenia ciała: ok. 10-20 proc. upadków kończy się ciężkim obrażeniem tkanek miękkich: poważne urazy mózgu (m.in. wstrząśnienie mózgu), krwiaki wewnątrzczaszkowe, stłuczenia, pęknięcia kości, skręcenia w obrębie stawu

 • zespół poupadkowy: spadek aktywności po doznanym upadku – strach i lęk przed kolejnym upadkiem i jego konsekwencjami. Następstwem tego jest ograniczenie aktywności życiowej, nieopuszczanie domu, prowadzi to do zmniejszenia sprawności fizycznej i tym samym do zwiększenia ryzyka upadku. Zespół poupadkowy dotyka 20-65 proc. osób, u których doszło do upadku. Zdarza się także, że występuje on u osób, które były świadkiem czyjegoś upadku lub obserwowały skutki upadku u kogoś innego

 • śmierć: następstwo nieszczęśliwego wypadku lub w wyniku powikłań po upadku (długotrwały powrót do zdrowia oraz unieruchomienie w łóżku może spowodować poważne powikłania, takie jak zakrzepica żył głębokich czy zapalenie płuc).

Warto poświęcić nieco wysiłku na zapewnienie sobie bezpiecznego otoczenia.

 • usuń z otoczenia wszelkie zbędne przedmioty

 • nie umieszczaj nowych przedmiotów na trasie stałego poruszania się (z przyzwyczajenia można nich zapomnieć i się o nie potknąć)

 • usuń chodniki lub inne podkłady, zwłaszcza te ozdobione frędzlami, mające tendencję
  do zwijania się, ślizgania

 • zlikwiduj śliskość nawierzchni przejść komunikacyjnych poprzez usuwanie śniegu
  i posypywanie oblodzeń piaskiem, solą, trocinami

 • oprócz oświetlenia głównego, zadbaj o oświetlenie punktowe – pomocne w zacienionych miejscach oraz oświetlenie nocne

 • zlikwiduj progi między pomieszczeniami

 • naprawiaj i oznakuj jaskrawym kolorem lub taśmami stopnie, progi, przejścia

 • zamontuj barierki, pochwyty wzdłuż schodów, stromych zejść itp.

 • prawidłowo schodź z maszyn i urządzeń rolniczych, zawsze twarzą do maszyny, trzymając się przy tym uchwytów

 • noś odpowiednie buty z szerokim i głębokim noskiem zapewniającym wygodę dla palców stóp, dobieraj właściwy rozmiar obuwia, wybieraj odpowiednią podeszwę z bieżnikiem, niezaburzającą czucia oraz zapobiegającą poślizgnięciu, niski, szeroki obcas zapewniający jak najlepszy kontakt z podłożem. Dobrze jest nosić buty z zapiętekiem zapobiegającym wysunięciu się stopy z obuwia, posiadającego sznurowadła, sprzączki lub rzepy, odpowiednio dostosowujące mocowanie obuwia do stopy. Na ośnieżonych lub oblodzonych powierzchniach stosuj nakładki na obuwie tzw. raki antypoślizgowe

 • noś okulary z filtrami, aby poprawić kontrast widzenia i uniknąć oślepienia

 • korzystaj z nowoczesnych technologii w celu wezwania pomocy (np. telefon komórkowy,n urządzenia telemedyczne)

 • bez zbędnej zwłoki zgłaszaj wypadek przy pracy rolniczej. Powinien tego dokonać poszkodowany lub inna osoba niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia wypadkowego. Zgłoszenia można dokonać osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem poczty, drogą elektroniczną, e-puapem, za pośrednictwem portalu e-krus.

 

 

                                                                                 Opracowanie:

GŁÓWNY SPECJALISTA

EWELINA CIERPIKOWSKA

 

Źródła:

 1. Rolniku, powiedz STOP upadkom - ulotka KRUS

 2. https://www.gov.pl/web/krus/prewencja

 3. Rolnictwo - Praca rolnika dobre praktyki

 4. Urazy i upadki osób starszych | Pacjent

  

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.