I. Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r., o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1990 ze zm.).
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r., Nr 268, poz.2663).
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.).
II. Wymagane dokumenty:
Postępowanie o podział nieruchomości prowadzi się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny lub z urzędu (jeżeli jest on niezbędny do realizacji celów publicznych, nieruchomość stanowi własność gminy i nie została oddana w użytkowanie wieczyste). We wniosku należy wskazać w jakim celu dokonywany jest podział nieruchomości.
Wymagane dokumenty do wniosku:
tytuł prawny do władania nieruchomością (np. odpis z KW, akt notarialny, wypis z ewidencji gruntów i budynków)
wypis i wyrys z katastru nieruchomościami,
w przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu: decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział obowiązującą w dniu złożenia wniosku,
pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
wstępny projekt podziału, z wyjątkiem podziałów, o których mowa w art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (3 egz.),
protokół z przyjęcia granic nieruchomości,
wykaz zmian gruntowych,
wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej,
mapa z projektem podziału (5 egz.).
Dokumenty wymienione w pkt. 5 - 8 powinny być przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Jeżeli przedmiotem podziału jest nieruchomość zabudowana, a proponowany podział powoduje także podział budynku - do wniosku załącza się również rzuty poziome kondygnacji budynku.
III. Sposób załatwienia sprawy:
wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości,
wydanie postanowienia opiniującego wstępny projekt podziału nieruchomości (opinia dotyczy zgodności projektu podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub przepisami odrębnymi),
pisemna informacja o braku potrzeby wydania opinii dotyczącego projektu podziału (w formie postanowienia) lub konieczności wydania decyzji administracyjnej zatwierdzającej podział nieruchomości; dotyczy nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne.
IV. Tryb odwoławczy:
Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
V. Opłaty:
Wydanie decyzji i postanowienia dotyczącego podziału nieruchomości nie podlega opłacie skarbowej.
VI. Termin załatwienia:
Zgodnie z terminami określonymi w Kodeksie postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2020 poz. 256 ze zm.).
VII.Sprawę prowadzi:
Referat Rozwoju i Infrastruktury (RI)
tel. 756106291
pokój nr 301
VIII. Informacje dodatkowe:
Mapę podziału nieruchomości wykonuje osoba z uprawnieniami zawodowymi to jest geodeta uprawniony do świadczenia usług geodezyjnych i kartograficznych.
Mimo spełnienia powyższych warunków ustawa o gospodarce nieruchomościami opisuje dwie sytuacje, w których nie można dokonać podziału, a właściwie procedura podziałowa zostaje zawieszona.
I. Podziału nie można dokonać, jeżeli z przepisów wynika obowiązek sporządzenia planu miejscowego, lecz plan taki dla określonych obszarów nie został sporządzony. W takim wypadku postępowanie administracyjne o wydanie decyzji zatwierdzającej podział zostaje zawieszone do czasu uchwalenia planu miejscowego. W tej sytuacji właściciel może jedynie zbyć udział w prawie własności, a następnie umówić się z współwłaścicielem co do sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej.
II. Jeżeli wniosek o podział nieruchomości został złożony po upływie sześciu miesięcy liczonych od dnia podjęcia przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego lub wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu, postępowanie zawiesza się, lecz nie dłużej niż na okres kolejnych sześciu miesięcy liczonych od dnia złożenia wniosku. Jeżeli po tym okresie zawieszenia plan miejscowy nie zostanie uchwalony, podział nieruchomości dokonuje się przy zachowaniu niesprzeczności z przepisami odrębnymi lub z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeśli została wydana).