Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu jej granic i utrwalenie ich na gruncie, w sytuacji, gdy zachodzi spór graniczny.
. Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dziennik Ustaw z 2023 r., poz. 1752).
- Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczenia nieruchomości (Dz. U. z 1999 r. Nr 45, poz. 453).
II. Wymagane dokumenty
Wójt przeprowadza rozgraniczanie nieruchomości z urzędu lub na wniosek strony. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
tytuł prawny do nieruchomości
pełnomocnictwo w przypadku gdy strona działa przez pełnomocnika
kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonymi odcinkami granic wnioskowanych do rozgraniczenia
III. Sposób załatwienia sprawy:
wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego, na które nie służy zażalenie.
przekazanie zlecenia geodecie upoważnionemu przez Wójta.
sporządzenie przez geodetę protokołu granicznego z czynności ustalenia przebiegu granic, oraz przekazanie z kompletem dokumentów Wójtowi do zatwierdzenia.
wydanie decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli ustalenie granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron, lub
wydanie decyzji o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego z uwagi na ugodę zawartą przed geodetą, lub
wydanie decyzji o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego i przekazanie sprawy z urzędu do rozpatrzenia właściwemu sądowi (Wydział Cywilny), jeżeli w razie sporu co do przebiegu linii granicznych nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości.
przesłanie z urzędu w terminie 30 dni ostatecznej decyzji ustalającej przebieg granic nieruchomości do sądów rejonowych właściwych do prowadzenia ksiąg wieczystych i do właściwych starostów, w celu ujawnienia ich w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków.
jednocześnie z wydaniem decyzji ustalenie w drodze postanowienia wysokości kosztów postępowania tj. kosztów pracy uprawnionego geodety, osób zobowiązanych do ich poniesienia oraz terminu i sposobu ich uiszczenia.
IV. Tryb odwoławczy:
Na postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego nie służy zażalenie (art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne).
Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej stronie decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości, wydanej na podstawie art. 33 ust.1 ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, przekazania sprawy sądowi.
Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne z uwagi na ugodę zawartą przed geodetą, przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Skutki ugody można podważyć tylko przed sądem powszechnym.
Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne i przekazującej sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi, wydanej na podstawie art. 34 ust.2 ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Na postępowanie orzekające o obciążeniu kosztami postępowania przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
V. Opłaty
10,00 zł - opłata skarbowa za wydanie decyzji (opłacie tej podlega wyłącznie decyzja o rozgraniczeniu ), od opłaty tej zwolnione są: decyzja o umorzeniu postępowania wobec zawarcia ugody granicznej, oraz decyzja o umorzeniu postępowania i przekazaniu sprawy do sądu.
17,00 zł - opłata skarbowa za dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika.
VI. Termin załatwienia
Według terminów określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego, uzależniony od geodety.
VII. Sprawę prowadzi:
inspektor Dawid Kusztal
II piętro pokój 303
tel.756106278VIII. Informacje dodatkowe:
koszty wpisów do ksiąg wieczystych dokonanego rozgraniczenia oraz wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów będących załącznikami do wniosku o dokonanie ww. wpisu w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze – Wydziale Ksiąg Wieczystych, ponosi wnioskodawca.
IX. Załączniki: