I. Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 54 ze zm.)
- Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz. U. Z 2024 r. poz. 1446 ze zm.)
II. Wymagane dokumenty:
- Deklaracja (formularz A – ver. 1.5) – budynki i lokale mieszkalne
- Deklaracja (formularz B – ver. 1.5) – budynki i lokale niemieszkalne
III. Sposób załatwienia sprawy:
Od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. właściciele budynków lub zarządcy budynków, położonych na terenie Gminy Kamienna Góra byli zobowiązani złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw. Jeśli jednak wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji w terminie, w dalszym ciągu możesz ją złożyć na tych samych zasadach. Brak wypełnienia tego obowiązku nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli.
Deklaracja dotyczy źródła/źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych.
Deklaracja zawiera następujące informacje:
· imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
· adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
· informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
· numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
· adres e-mail (opcjonalnie).
Deklarację można składać w formie:
· elektronicznej – przez internet do Centralnej Bazy Emisyjności Budynków,
· papierowej – wysyłając listem lub składając osobiście w Urzędzie.
IV. Termin na złożenie deklaracji:
- do 30 czerwca 2022 r., lecz osoby, które zapomniały o wypełnianiu tego obowiązku w terminie powinny złożyć deklarację jak najszybciej;
- 14 dni od daty uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw w przypadku nowo powstałych budynków.
V. Tryb odwoławczy:
Nie dotyczy – ustawowy obowiązek złożenia deklaracji.
VI. Termin załatwienia sprawy:
Wójt wprowadza do ewidencji dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej w przypadku „nowo” powstałych budynków wyposażonych w źródła ciepła lub spalania paliw (art. 27g ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków).
W przypadku „starych” źródeł ciepła lub spalania paliw, termin ten wynosi 6 miesięcy od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej. Wójt wprowadza do centralnej ewidencji emisyjności budynków dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw.
VII. Sprawę prowadzi:
Referat Komunalny, Rolnictwa i Ochrony Środowiska (KROŚ)
Pokój nr 303, II piętro
Podinspektor ds. gospodarki odpadami komunalnymi Patrycja Kowalczyk
tel. 756106290
VIII. Informacje dodatkowe:
Aby uzyskać dodatek węglowy lub dodatek dla gospodarstw domowych źródło ciepła musi być zgłoszone lub wpisane do CEEB do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do CEEB, o których mowa w art. 27g ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Szczegółowe informacje na temat CEEB dostępne są pod adresem:
https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq