Ustanowienie pomnika przyrody
I. Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40).
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1336).
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz. U. z 2017 r., poz. 2300).
II. Wymagane dokumenty
Zgłoszenie do gminy informacji o konieczności ustanowienia pomnika przyrody.
III. Sposób załatwienia sprawy
1. Zgłoszenia w sprawie konieczności ustanowienia lub zniesienia pomnika przyrody może dokonać każdy zainteresowany osobiście lub korespondencyjnie. Może to uczynić każdy mieszkaniec gminy, szkoła, stowarzyszenie. Zgłoszenie powinno zawierać niezbędne informacje umożliwiające identyfikację podmiotu ochrony – czy jest to głaz, drzewo, krzew czy inny obiekt, gatunek drzewa, obwód pnia na wysokości 130 cm, położenie obiektu (numer i obręb ewidencyjny nieruchomości), w przypadku terenów leśnych nazwę nadleśnictwa, leśnictwa, numer oddziału i pododdziału. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic sytuacyjny lub mapę terenu z zaznaczonym obiektem.
Zgłoszenie w pierwszej kolejności podlega weryfikacji przez pracowników Referatu Komunalnego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Kamienna Góra w zakresie spełniania kryteriów wskazanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz.U. z 2017 r. poz. 2300).
W przypadku pozytywnej weryfikacji oraz pozytywnej opinii dendrologicznej, a także po wyrażeniu zgody właściciela/zarządcy terenu (nieruchomości) powstaje projekt uchwały w sprawie ustanowienia pomnika przyrody. Jest on uzgadniany z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu (art. 44 ust. 3a ustawy o ochronie przyrody).
Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713) prawo przygotowania, a następnie wnoszenia pod obrady projektów uchwał organu stanowiącego (inicjatywa uchwałodawcza) przysługuje organowi wykonawczemu gminy.
2. Z gotowym projektem uchwały wystąpić może grupa mieszkańców uprawnionych do wykonywania inicjatywy uchwałodawczej. Stosownie do art. 41a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Grupa ta musi liczyć:
1) w gminie do 5000 mieszkańców - co najmniej 100 osób;
2) w gminie do 20 000 mieszkańców - co najmniej 200 osób;
3) w gminie powyżej 20 000 mieszkańców - co najmniej 300 osób.
Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu. Komitet inicjatywy uchwałodawczej ma prawo wskazywać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu podczas prac rady gminy.
Rada gminy określa w drodze uchwały: szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty, z zastrzeżeniem przepisów niniejszej ustawy (art. 41a ust. 3-5 ustawy o samorządzie gminnym).
Każdorazowo projekt uchwały przed jej podjęciem wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Uzgodnienia dokonuje się w trybie art. 106 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256), z zastrzeżeniem, że brak przedstawienia stanowiska w terminie miesiąca od dnia otrzymania projektu uchwały, jest uważany za uzgodnienie projektu.
IV. Tryb odwoławczy
Nie dotyczy
V. Termin załatwienia
do 2 miesięcy
VI. Sprawę prowadzi
inspektor ds. ochrony środowiska Wioleta Bakszas
II piętro pokój nr 305
tel. 756106011
VII. Informacje dodatkowe
1. Zanim przystąpisz do zgłoszenia drzewa o uznanie za pomnik przyrody upewnij się czy drzewo nie jest już objęte ochroną. Takie informacje można uzyskać w Referacie Komunalnym, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Kamienna Góra – pok. 303 II p. lub pod nr tel. 75 610 60 11.
2. Zniesienie formy ochrony przyrody następuje w drodze uchwały Rady Gminy w następujących przypadkach:
- utrata wartości przyrodniczych;
- zniesienie jest konieczne dla realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego.