Powiadomienie o zaobserwowanych zagrożeniach środowiska naturalnego lub jego naruszeń
I. Podstawa prawna
- ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1219),
- ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 797),
- ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 310),
- ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 55).
II. Wymagane dokumenty
Pisemny opis naruszenia środowiska naturalnego zawierający:
III. Sposób załatwienia sprawy
- nakazująca posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, z wyjątkiem przypadku, gdy obowiązek usunięcia odpadów jest skutkiem wydania decyzji o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, stwierdzenia nieważności, uchylenia lub wygaśnięcia decyzji związanej z gospodarką odpadami;
- nakazująca osobie fizycznej, której działalność negatywnie oddziałuje na środowisko, wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko,
- nakazująca właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie,
IV. Tryb odwoławczy
Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze za pośrednictwem Wójta Gminy Kamienna Góra w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
V. Opłaty
Nie dotyczy.
VI. Termin załatwienia sprawy
- w przypadku zagrożenia - niezwłoczny
- w przypadku naruszenia - do 2 m-cy
- w przypadku spraw skomplikowanych – powyższe terminy mogą zostać przedłużone
VII. Sprawę prowadzi:
inspektor ds. ochrony środowiska mgr Wioleta Bakszas
II piętro pokój nr 303
tel. 756106011
VIII. Informacje dodatkowe:
1. W pierwszej kolejności, w przypadku zaobserwowania zagrożenia środowiska naturalnego lub jego naruszeniach można skontaktować się bezpośrednio z osobą/zakładem/przedsiębiorstwem osobiście, pisemnie albo telefonicznie.
2. Wójt na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska, w przypadku takich spraw jak:
- wycinanie drzew bez wymaganego zezwolenia;
- nielegalne deponowanie odpadów (np. w rowach lub innych miejscach na ten cel nie przeznaczonych);
- spalanie odpadów poza urządzeniami do tego przeznaczonymi;
- nieszczelne przydomowe zbiorniki na nieczystości płynne (szamba);
- podnoszenie terenu przez sąsiada, co powoduje zmiany stanu wody i wpływa szkodliwie na grunty sąsiednie (zalewanie terenu).
Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Wójt lub osoby przez niego upoważnione są uprawnione do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.
3. Wójt występuje do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
Ponadto wojewódzki inspektorat ochrony środowiska rozpatruje sprawy dotyczące:
- widocznych zanieczyszczeń powietrza pyłami i/lub gazami,
- nieprzyjemne zapachy,
- zanieczyszczenia wody spowodowane działalnością zakładu, który powinien posiadać pozwolenia na korzystanie ze środowiska.
Do kompetencji organu Inspekcji Ochrony środowiska należy kontrola działalności gospodarczej związanej z korzystaniem ze środowiska, zwłaszcza instalacji wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenia poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. z 2014 r., poz. 1169).
4. Starosta jest właściwy w sprawach nadmiernego hałasu i nielegalnego wydobywania kopalin.
5. Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy zgłaszać przypadki zagrożenia zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych i miejscach pracy.
6. Do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego należy zgłaszać nieprawidłowości związane z użytkowaniem obiektów budowlanych np. Użytkowanie budynków niezgodnie z przeznaczeniem lub wybudowanie obiektu bez pozwolenia na budowę.
7. W przypadku sprawy wielowątkowej zaangażowane mogą być różne organy administracji publicznej.